Onkologo žvilgsniu
Lietuvoje atliekamos operacijos, kai vienu metu profilaktiškai šalinamos abi krūtys. 2011 m. pirmąją profilaktinę abiejų krūtų mastektomiją dėl genetiškai patvirtintos BRCA1 geno mutacijos Nacionaliniame vėžio institute atliko prof. Valerijus Ostapenko.
„Suplanavus profilaktinę vienos ar abiejų krūtų mastektomiją, kai moteriai genetiniu ištyrimu yra patvirtinta BRCA1 geno mutacija, įmanoma ne tik šalinti, bet ir vienu metu atkurti krūtis, – aiškino profesorius V.Ostapenko. – Tačiau tokia pagalba galima tik sveikoms moterims.“
Prof. V. Ostapenko priminė, kad susirgus krūties vėžiu dažnai nepakanka vien chirurginio gydymo. Ligonei dažnai skiriama chemoterapija, radioterapija, todėl apie krūtų atkūrimą bet kuriuo siūlomu metodu galima galvoti tik tada, kai būna pasibaigęs onkologinis gydymas.
Labai svarbu, kad pacientės pasitikėtų gydytojais. „Tikėkite, kad gydytojas sako tiesą, nes įvertinus tą didžiulį ir profesionalų darbą, kurį atlieka mūsų gydytojai, aišku, kad jie turi sukaupę didelę patirtį, – sako prof. V. Ostapenko. – Neklausykite, ką jums pataria draugė, kaimynė, pažįstama. Kreipkitės į specialistus – mes tikrai galime pasigirti gerais gydymo rezultatais.“
Šiandien multidisciplininiuose aptarimuose – o šiuose aptarimuose dalyvauja visi krūties vėžį diagnozuojantys ir gydantys specialistai, aptariamas kiekvienos pacientės ligos atvejis ir suplanuojamas gydymas. „Jaunoms pacientėms siūlome genetinius tyrimus, paaiškiname ir prevencinės chirurginės operacijos niuansus, jeigu planuojamas chemoterapinis gydymas, įspėjame apie vaisingumo išsaugojimą, – pasakojo prof. V. Ostapenko. – Šiandien dirbame pagal europietiškus standartus.“
Pasak prof. V. Ostapenko, neretai tenka dalyvauti Europos Komisijos organizuojamuose pasitarimuose, kuriuose keliamas reikalavimas, kad kiekviena ES moteris turėtų teisę į kvalifikuotą ištyrimą dėl krūties vėžio ir į gydymą specializuotuose sertifikuotuose krūties vėžio centruose. Šiandien Nacionalinis vėžio institutas vienintelis Baltijos šalyse turi sertifikuotą Kompetencijos krūties vėžiui gydyti centrą, kuriame gydosi apie 50 proc. krūties vėžiu sergančių Lietuvos moterų.
Kviečiame registruotis į mokslinę praktinę konferenciją „Gyvensenos reikšmė sveikatai ir gyvenimo trukmei. Faktai“ . Konferencija vyks 2019 10 09 VUL Santaros klinikų (Santar...
2018 m. spalio 25 d. Nacionalinė krūties ligų asociacija drauge su asociacija Onkologija.lt organizuoja renginį “Krūties diena Vilniuje 2018“. Spalį – tarptautinį krūties ...